czech flagslovakia flag
Upozorňujeme, že dochází k rychlému růstu cen všech produktů. Ceny produktů, které nemáme skladem jsou pouze informativního charakteru a nemůžeme Vám je garantovat. Děkujeme za pochopení.
Blog
"Příručka" pro střelce z kuše
01.11.2021 Ostatní
"Příručka" pro střelce z kuše
Plánujete nebo jste již pořídili nějakou kuš? Nevíte jak o ní pečovat, nebo si nejste jistí jak jí správně používat? Pak je tento článek přímo pro vás... číst celé
Zobrazit všechny články

  1. Úvod
  2. BLOG
  3. Ostatní
  4. Historie a počátky lukostřelby

Historie a počátky lukostřelby

Lukostřelba je v současné době velmi populární. Důkazem budiž velký zájem o osvojení si znalostí, jak se správně naučit střílet z luku. Lidé se lukostřelbě věnují rekreačně nebo na sportovní úrovni. Pro některé je to návrat do historie, jiní střelbu z luku vnímají jako sportovní disciplínu a pomyslná třetí skupina si představuje, že se stala postavami ve svém vysněném, fantastickém světě. Ať už je důvod pro lukostřelbu jakýkoliv, každý lukostřelec by měl znát historii této svým způsobem romantické aktivity.

V minulosti však tento sport, resp. zábava byla forma boje, kterou si pralidé obstarávali obživu. Počátky lukostřelby lze vysledovat až do starší doby kamenné. Nejstarším důkazem o existenci luku jsou nálezy pozůstatků v jihoafrické jeskyni Sibudu. Luk byl však rozšířen a zdokonalen až o 10 tisíc let později. Takové první luky byly cca 2 metry dlouhé a samotné šípy dosahovaly délky cca 1 metru.

Dalšího rozvoje se lukostřelba dočkala v antickém Řecku, kdy se stala dokonce jednou z disciplín na olympijských hrách. Luk jako zbraň se rozšířila mezi všechny tehdy existující civilizace – od již zmíněného Řecka až do Japonska. Obzvláště v Asii se lukostřelba velmi rozvinula. Nejenže se stala součástí bojových umění, ale asijští bojovníci (podobně i jako američtí indiáni) při střelbě z luku jezdili na koních, čemuž přizpůsobili i délku a konstrukci luku a šípů.

Ani v Evropě nebyla střelba z luku pozadu. Z historie jsou známé především anglické dlouhé luky, a v Anglii byla dokonce sepsána i první kniha, která mapuje výcvik lukostřelby. Ostatně z anglického prostředí pochází i jeden z nejznámějších lukostřelců historie – Robin Hood (ať už skutečně žil nebo je jeho existence pouze tradovaná legenda).

Luky a šípy byly velmi dlouho populární, i když je občas nahrazovaly kuše. Až vývoj střelných zbraní v 16. století znamenal úpadek lukostřelby.

Zájem o střelbu z luku se začínal projevovat znovu až ve druhé polovině 18. století, zejména u aristokracie, která jej považovala za módní vzkříšení historické tradice. Odraz lukostřelby lze najít i v tehdejší literatuře – např. historický romanopisec Walter Scott zapojil lukostřelbu do děje svého díla Ivanhoe. Střelba z luku však nabírala na oblíbenosti i v Americe, kde se jí věnovali američtí trapeři a Skauti při popisování toho, jak bojovali s indiány.

Není proto překvapením, že se lukostřelba objevila na olympijských hrách v Paříži v roce 1900. Nejednalo se však o stabilní disciplínu her – naposledy byla střelba z luku zařazena na olympiádu v roce 1920, a poté sportovní nadšenci museli čekat dlouhých 50 let, než se opět stala trvalou součástí olympijských her.

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli