czech flagslovakia flag
Blog
"Příručka" pro střelce z kuše
01.11.2021 Ostatní
"Příručka" pro střelce z kuše
Plánujete nebo jste již pořídili nějakou kuš? Nevíte jak o ní pečovat, nebo si nejste jistí jak jí správně používat? Pak je tento článek přímo pro vás... číst celé
Zobrazit všechny články

  1. Úvod
  2. BLOG
  3. Ostatní
  4. Jak vybrat šípy? - Začínám s lukostřelbou

Jak vybrat šípy? - Začínám s lukostřelbou

Mnoho začínajících lukostřelců si pokládá velké množství otázek. Je jen však pouze několik zásadních, na které je třeba znát odpověď hned. Takovou otázkou je například výběr vhodných šípů. Na trhu je jich nepřeberné množství a tak je pochopitelné, že začátečníci nevědí jakým směrem se vydat. Známe šípy z různých materiálů, dřevěné, laminátové, karbonové, hliníkové, ale i takové, které jsou kombinací karbonu a duralu a dalších. Hlavním rozdílem mezi takovými šípy je cena, která se může pohybovat v rozmezí od 50,-Kč až po 1000,-Kč za jeden jediný šíp.

Mimo cenu mají šípy ještě řadu různých vlastností, které pak dělají začátečníkům největší problém. Mluvíme o délce šípu, průměru dříku nebo trubky a nakonec o spinu, nebo-li tuhosti.

Předně je potřeba říct, že pokud opravdu někdo začíná, není třeba se o tyto parametry starat, stačí vybrat přibližnou délku šípů, kterou potřebuje a střílet. První šípy většinou stejně zničí, poztrácí, nebo poškodí během prvních několika desítek, či stovek výstřelů. I z tohoto důvodu doporučujeme nejdříve nákup 10 – 20 začátečnických šípů s cenou 40 až 80,-Kč, protože jejich zničení tak nemrzí. Takové šípy jsou však většinou určeny pro luky o síle do 30-32 LBS. Postupným střílením, poznáváním a získáváním zkušeností se sám dopracuje i k výběru pro něj vhodných, třeba i dražších šípů.

Pokud ale není problém investovat větší částky a „vyhazovat“ je za drahé šípy, které pravděpodobně hned poničí, může si lukostřelec rovnou pořídit nějaké kvalitnější, "profesionálnější". Nejčastěji se pak vybírají šípy ze dřeva nebo z karbonu. Takové šípy se vybírají podle níže zmíněných parametrů.

Délka šípů

Co se týče délky šípů, ta se vybírá podle lukostřelcovo délky nátahu. Tento rozměr se dá změřit různými způsoby, jeden z nich je popsaný v článku zde: Jak vybrat první luk. U profesionální terčové lukostřelby hraje roli každý milimetr, avšak u začátečníků se můžeme spokojit s tolerancí v řádu centimetrů s tím, že na zásah do terče to skutečně mít vliv nebude.

Tuhost šípů (spin)

Spin je druhou nejdůležitější veličinou, na kterou je potřeba brát ohled. Trubky šípů jsou vyráběny v různých tuhostech. Čím nižší číslo, tím se bude jednat o tvrdší šíp, zpravidla určený pro silnější luky. Každý výrobce šípů disponuje svými tabulkami, podle kterých se vybírá správný spin. Je k tomu třeba znát délku šípu a sílu luku. Výběr špatného spinu u silného luku může způsobit poškození šípu a následné poranění střelce. Nicméně u slabších začátečnických luků takové poškození nehrozí ani při výběru nevhodného šípu, proto se začátečník nemusí obávat a starat se o toto číslo.

Tloušťka šípu

Tloušťka, nebo-li průměr trubky šípu nehraje zásadní roli. Tento parametr je důležitý zejména pro různé lukostřelecké disciplíny, například pro krátké, halové vzdálenosti se často vybírají tlusté šípy a pro delší vzdálenosti tenčí pro lepší aerodynamické a balistické vlastnosti.

 

Článek je sice krátký, ale účel, pro který je vytvoře jistě bude dostačující a začínající lukostřelce potěší.

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli